Lékárenství je pro mnohé z vás vidinou vynikající podnikatelské příležitosti, zejména v situaci, kdy nějaký člen rodiny stůně. Schválně, ruku na srdce, kdo z Vás za poslední rok neutratil v lékárně nějakou tu korunu? Nejrůznější lékárny několikrát v roce navštěvujeme asi všichni… Jestli jste si také někdy řekli „jednou chci provozovat lékárnu“ nebo „lékárna, to je panečku ryto – stabilní podnikání, protože lidé se léčí a léčit vždycky budou“. Pak jste asi také někdy na internetu vyhledávali potřebné informace, které by vás navedly, co musíte udělat pro otevření vlastní lékárny. A našli? Pokud ano, měli jste štěstí, ale troufnu si tipnout, že spíše jste příliš nepochodili.
Informací ohledně možnosti otevření vlastní lékárny totiž není zrovna dostatek, potvrzují to také diskusní fóra, kde si lidé často stýskají, že se chtějí pustit do lékárenského byznysu, ale nevědí jak na to:
„Chtěla bych si s kamarádkou otevřít lékárnu. Nevíte někdo, jak obtížná cesta nás čeká? Kamarádka je lékárnice, já mám prostory, ale nevíme co dál.“ otvírá internetovou diskusi podnikavá žena. Nikdo jí však neporadil nic světoborného, jen několik „diskusních maniaků a všeználků“ hledalo spousty důvodů, proč by o podnikání neměla ani uvažovat.
K diskusi se za čas přidává další podnikavec, který také marně hledá informace o možnosti začít podnikat v lékárnictví:„Také mám obdobný záměr, ale na internetu se mi nedaří najít žádné informace. Už jste něco zjistila, nebo dokonce začala s provozem? Podělila byste se prosím o nějaké rady a informace do začátku? Děkuji moc, Jirka.“ potvrzuje informační propast další účastník internetové diskuse.
Paní Giblová, stojíte v čele franšízové sítě lékáren BENU, která v Česku provozuje přes sto dvacet vlastních kmenových lékáren a pod stejnou značkou fungují další úspěšné lékárny formou franšízingu (více než 50 franšíz BENU). Z vyjádření představitelů České lékárnické komory, i ze srovnávacích statistik evropských zemí vyplývá, že otevřít si lékárnu v Česku je asi nejjednodušší ze všech zemí Evropy. Je tomu opravdu tak? Jaké jsou možnosti, kdo si skutečně může otevřít lékárnu v České republice?
„Franšízový koncept lékárny je zajímavá podnikatelská příležitost nejen pro stávající či budoucí lékárníky! Majitelé lékáren jsou nejen lékárníci, ale například i ekonomové. Právě ekonomové lépe rozumí výhodám, které franšíza do lékárny přináší. Franšíza lékárny BENU je šance pro všechny, kteří chtějí úspěšně generovat zisk, využívat výhod a jistot síťového podnikání pod silnou a stabilní značkou na našem trhu.“
Síť lékáren BENU v současné době čítá více jak 170 lékáren a každoročně roste o dalších 15-30 nově otevřených. Společnost BENU po celé ČR otvírá jednak zbrusu nové lékárny vlastní – kmenové a také jsou pod značkou BENU otvírány převzaté lékárny od soukromých lékárníků formou franšízingu. Pro koho je lékárenská franšíza vhodná, kdo může takovou lékárnu provozovat?
„Lékárenská franšíza je v prvé řadě vhodnou cestou pro menší lékárny, nezávislé lékárníky, kteří chtějí své podnikání posunout o kousek dál. Ve franšízovém konceptu BENU se však velmi dobře daří nejenom lidem z oboru farmacie, ale také ekonomicky vzdělaným lidem, kteří si umí vše dobře promyslet a hlavně spočítat. Pak je skupina lidí, kteří mají peníze, ale to je vše – ale ani to není málo, pokud si pro toto podnikání investoři naleznou vhodné zaměstnance. Jejich podnikání bude ale více o důvěře, než o kontrole. Lékárny jsou opravdu velmi specifický byznys. Nesmrtelný, ale složitý.“
Zájemce o otevření nové lékárny formou franchisingu je možné, podle manažerky lékárenské franšízy BENU, rozdělit do tří skupin: 1) Nezávislý soukromý lékárník, který chce zvýšit profitabilitu či prestiž své lékárny 2) Investor, pro něhož je farmacie vhodná investiční příležitost 3) Magistr či ekonom toužící po otevření vlastní lékárny |
Paní Giblová, jak mají tedy postupovat lidé, kteří si řeknou „chci provozovat lékárnu, ale nevím kde začít“? Třeba u Vás… Mohla byste uvést nějaká obecná doporučení, od čeho se má případný zájemce o provozování vlastní lékárny odpíchnout? Co je základní odrazový můstek, kde má začít? Předpokládám, že začátky s franšízovým konceptem v lékárenství budou asi o hodně snazší, než si otevřít lékárnu takzvaně na vlastní pěst…
Zde je příležitost pro všechny, kteří přemýšlejí, jak mohou svou lékárnu zmodernizovat, jak zvýšit profitabilitu své lékárny nebo jen chtějí využívat výhody velké lékárenské sítě – ať už se jedná o zvučné jméno, které přivádí nové zákazníky, nebo chcete získat nejlepší nákupní ceny na farmaceutické produkty, s čímž je také úzce spjatá možnost poskytovat svým zákazníkům „akční letákové slevy,“ které si jinak, jako malý nezávislý lékárník, nemůžete dovolit. Pro zkušeného lékárníka je převedení lékárny do franšízové sítě nejsnadnější způsob navázání franšízové spolupráce – protože máte zkušenosti v oboru a nebude pro Vás začátek podnikání ve franšízové síti, žádným zásadním překvapením. Přesně pro Vás je vhodný franšízový koncept lékárny BENU.
Co Vám radí paní Mgr. Michaela Giblová? „Ideální je, pokud má klient podnikatelský záměr a ví, co chce – kde chce mít lékárnu, kolik bude žít v okolí lékárny obyvatel, zda jsou v blízkosti ordinace lékařů, zda mu prostor pro provozování lékárny schválí SÚKl. Musím říci, že bohužel, pokud někdo nemá peníze a bude si půjčovat, nemá zkušenosti, není z oboru atd., tak by na tento způsob podnikání měl raději zapomenout, bohužel.“
Co Vám radí paní Mgr. Michaela Giblová? „Místo, aby sto drobných podnikatelů přemýšlelo o nejlepší formě podnikání, je pro ně výhodnější převzít již vymyšlenou a prověřenou formu ve franšízovém systému BENU“
„Získáte značku, marketing, reklamu, propagaci, které jdou na vrub franšízora. Garantované výnosy a slevy od 100 výrobců, letákové akce, lékové karty pro zákazníky lékáren. Výhody množstevních slev – co se týče zboží, vybavení lékárny a dalších věcí související s provozem lékárny…“ Jmenuje mnohé výhody paní Giblová a s trumfy dále pokračuje:„Náš koncept obchodu je velmi pozitivně akceptován také výrobci, kteří mohou využívat ze široké nabídky zpoplatněných služeb. Právě tzv. „zadní marže“ tvoří v dnešním maloobchodě významnou část zisku a bez ní téměř nelze dosahovat zajímavé profitability. Právě toto know-how dělá náš franchisový koncept atraktivním pro nezávislé lékárníky. “ Více informací o franchisingové spolupráci s BENU.
„Všechno jde, když se chce, ale proč se zdržovat, vymýšlením strategií, když je někdo vymyslí za mně, fungují a nestojí mně peníze….Být sám v životě je smutné, být sám v podnikání je těžké, je na každém z nás, jakou cestu si vybere, já jsem pro tu pohodlnou, proto doporučuji BENU :-)..“